Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


lmdemo:hotel2015:explore

Demo Hotel: Seznámení s propojenými daty

Seznam sloupců

Základní údaje o databázovém pohledu a seznam jeho sloupců otevřeme ze záložky Tables výběrem pohledu v seznamu stisknutím tlačítka Show Columns.

Objeví se záložka s detailem tabulky/databázového pohledu, jak ji vidíme na obrázku. Znovu zkontrolujeme, že byl správně nastaven primární klíč a že byla zapnuta volba lokální cache.

Při prohlížení seznamů sloupců vidíme, že byly opravdu propojeny hodnoty ze všech tří původních tabulek (Hotel, Meteo a Smenarna) a že k údajům o pobytech máme nyní propojené i údaje o počasí a směnném kurzu (v den začátku pobytu).

Detailní údaje o sloupci

HStat

Nejprve se podíváme na hodnoty ve sloupci HStat. Vybereme sloupec v seznamu a stiskneme Show Column. Objeví se záložka s detailem sloupce.

Na obrázku vidíme, že převažují hosté z České republiky. S větším odstupem následují hosté z Rakouska, Německa a Slovenska. Nejméně hostů je z Polska.

PCenaCelkem

Aniž bychom zavírali záložku s detailem sloupce HStat, můžeme přepnout zpět na záložku s detailem databázového pohledu HotelPlusExterni a otevřít záložku s detailem dalšího sloupce – např. PCenaCelkem.

V té můžeme nechat hodnoty seřadit od nejčetnější do po nejméně četné. Vidím, že četnější jsou spíše levnější pobyty.

MTeplota

Vrátíme se zpět na záložku HotelPlusExterni a otevřeme záložku s detailem sloupce MTeplota

Oproti hodnotám předchozích sloupců vidíme u teplot v grafu jasný trend. Můžeme jej proložit trendovou křivkou čtvrtého řádu (červeně) a jasné jsou dva vrcholy (léto 2012 a 2013) a i tři poklesy v zimě (2011/2012, 2012/2013 a 2013/2014).

To můžeme zkontrolovat zobrazením hodnot pro sloupec PPobytOd.DayOfYear nebo PPobytOd.DayOfRange.

V grafu jsou jasně patrné rostoucí hodnoty pro dny v roce. Pro sloupec PPobytOd.DayOfRange by šlo o jednu nepřerušenou rostoucí přímku. Z toho, že je v teplotách trend vidět, můžeme usoudit, že data o pobytech musela být předem seřazena podle datumu (patrně dne začátku pobytu).

Zobrazení hodnot v tabulce

Po dalším návratu na záložku s detaily o tabulce můžeme pomocí tlačítka Show Data můžeme zobrazit záložku s hodnotami v tabulce.


Související témata:

Demo Hotel: Výpočet odvozených hodnot
Demo Hotel: Úvodní přehledový postup analýzy
Seznámení s daty
Předzpracování dat

lmdemo/hotel2015/explore.txt · Poslední úprava: 2015/09/20 21:22 (upraveno mimo DokuWiki)