Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

Úvod

Důležité pojmy

Vztahy, s nimiž procedury pracují

GUHA procedury

GUHA procedury - společné prvky

Observační kalkuly - relevantní výsledky

Důležité tématické okruhy

lm_guha_te_oc_podminena

Podmíněná asociační pravidla

Podmíněná asociační pravidla φ≈ψ/χ mohou být silným analytickým nástrojem. Příklady použití podmíněných asociačních pravidel jsou zde a jeden také zde.

Je však třeba si uvědomit, že není žádný obecný vztah mezi hodnotou Val(φ≈ψ/χ, M) podmíněného asociačního pravidla φ≈ψ/χ v matici dat M a hodnotou Val(φ∧χ≈ψ, M) asociačního pravidla φ∧χ≈ψ v matici dat M. Uvádíme důležité příklady týkajících se 4ft-kvantifikátorů ⇒p,Base, →p,s a ∼+q,Base.

  • φ⇒p,Baseψ/χ je pravdivé v matici dat M právě když je φ∧χ⇒p,Baseψ/ pravdivé v matici dat M, podrobnosti jsou zde.
  • Když φ∧χ→p,sψ je pravdivé v matici dat M, pak i φ→p,sψ/χ je pravdivé v matici dat M, podrobnosti jsou zde.
  • Existuje matice dat M0, na které je φ→0.9,0.1ψ/χ pravdivé a φ∧χ→0.9,0.1ψ nepravdivé, podrobnosti jsou zde. Analogické tvrzení se dá dokázat i pro φ→p,sψ/χ a φ∧χ→p,sψ.
  • Existuje matice dat M0, na které je φ∼1.5ψ/χ pravdivé a φ∧χ∼1.5ψ nepravdivé, podrobnosti jsou zde. Analogické tvrzení se dá dokázat i pro φ∼qψ/χ a φ∧χ∼pψ.
  • Existuje matice dat M0, na které je φ∼1.5ψ/χ nepravdivé a φ∧χ∼1.5ψ pravdivé, podrobnosti jsou zde. Analogické tvrzení se dá dokázat i pro φ∼qψ/χ a φ∧χ∼pψ.

Další informace o podmíněných asociačních pravidlech jsou v kapitole 16 v monografii Observational Calculi and Association Rules.

lm_guha_te_oc_podminena.txt · Poslední úprava: 2019/09/16 17:56 (upraveno mimo DokuWiki)